עובדות שקית פלסטיק לעומת שקית נייר – מה הכי טוב?

/
/
/
290 Views

הדאגה הגוברת מהבזבוז של שקיות פלסטיק ונייר גרמה לאנשים רבים להתלבט מה הדבר הנכון לבחור. הנה העובדות.

ארה"ב משתמשת בכ-100 מיליארד שקיות ניילון בשנה לפי ה-EPA, ופחות מ-2% ממוחזרים. שרף בתולה לייצור השקיות עולה פחות משרף ממוחזר, כך שזה לא מאוד חסכוני למחזר שקיות. רוב העיריות אינן מקבלות את השקיות בתוכניות המיחזור שלהן מכיוון שהן יכולות לשפוך את המכונות. משפחה ממוצעת משתמשת בכ-1000 שקיות ניילון בכל שנה. רובם נמצאים בשימוש פעם אחת בלבד, אבל כ-7% עושים שימוש חוזר לצידת פחי פסולת, איסוף פסולת כלבים וכו'.

שקיות ניילון אינן מתפרקות. השמש מפרקת את השקיות באופן פוטו, כלומר עם הזמן, השמש מפרקת את הפלסטיק לחתיכות קטנות יותר ויותר. זה למעשה לא טוב מכיוון שהחלקיקים הקטנים יכולים להיכנס לשרשרת המזון, במיוחד כאשר השקיות מלכלכות את הים וטעות בטעות כמזון על ידי חיי הבר. במים השקיות נראות כמו מדוזה ונאכלות, מה שגורם לחנק ולעיתים להסתבכות. מיליוני בעלי חיים נהרגים מדי שנה על ידי שקיות ניילון. כשבעל חיים אוכל את הפלסטיק, הוא לא יכול לעכל אותו, ולכן הרעלים בפלסטיק נשארים, אותם יכולים בני האדם לבלוע כאשר הם אוכלים את החיה.

יש נקודה במרחק של 1000 מייל מחופי סן פרנסיסקו שנקראת תיקון הזבל. הוא בערך פי שניים מגודלו של טקסס ויכול להגיע לעומק של 300 רגל. הוא כמעט כולו פלסטיק, ונלכד במה שנקרא ג'יר. למעשה, דגימות מים שנלקחו הראו שישה חלקי פלסטיק לחלק פלנקטון אחד של מזון לחיי הים.

פסולת שקיות פלסטיק נמצאה באיים נידחים ואף צפה לאנטארקטיקה. הסכנות הסביבתיות של שקיות ניילון גרמו לאיסור או מיסוי עליהן ביותר מעשרים מדינות. שקיות שסתמו את קווי הביוב הואשמו בהצפות המסיביות של בנגלדש ב-1988 וב-1998, מה שגרם לאיסור הלאומי הראשון ב-2002.

צריך שמן כדי לייצר שקיות ניילון. סין אסרה על שקיות ניילון בחינם בקיץ האחרון ומצפה לחסוך 34 מיליון חביות נפט בכל שנה. לאירלנד יש תוכנית בשם PlasTax אשר מיוחסת לחיסכון של 400,000 חביות נפט.

הקמעונאים עברו לשקיות ניילון בסוף שנות השבעים כי הן זולות משמעותית משקיות נייר ותופסות פחות מקום אחסון. לרוב הקמעונאים זה עולה כמה אגורות לשקית ניילון, ועד 15 סנט לשקית נייר.

שקיות נייר אינן בהכרח עדיפות מבחינה סביבתית. נדרשים 14 מיליון עצים כדי לייצר את 10 מיליארד שקי הנייר המשמשים בארה"ב. בנוסף, נדרשת הרבה יותר אנרגיה לייצר שקית נייר לעומת שקית ניילון. עם זאת, יותר עיריות מקבלות שקיות נייר למיחזור, ו-20% משקיות הנייר ממוחזרים. משפחה ממוצעת משתמשת ב-400 שקיות נייר בשנה. למרות ששקיות נייר מתפרקות, במזבלות הן לרוב אינן יכולות משום שחסר להן את האוויר והלחות הדרושים לפירוק.

אפשרות אחת שמתקדמת בארה"ב היא התיק לשימוש חוזר. יש להשתמש בשקיות לשימוש חוזר רק אחת עשרה פעמים כדי להשפיע על איכות הסביבה. שקית איכותית יכולה לחסוך כמה אלפי שקיות מהמזבלה. אם יש לך בעיות לזכור את התיק שלך, חפש אחד שמתקפל לכיס לאחסון עצמי כדי שתוכל להכניס אותו לארנק או לכיס.

כפי שיותר ויותר אנשים מגלים, כששואלים אותם נייר או פלסטיק? התשובה היא באמת לא שתיהן. שניהם גורמים לפגיעה משמעותית בסביבה וצורכים הרבה אנרגיה לייצור. שקלו לענות: גם לא. הבאתי תיק משלי.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.abedinabag.com All Rights Reserved