היסטוריה קצרה של שקי שינה

/
/
/
319 Views

רישומים מוקדמים של שקי שינה כוללים קציני מכס צרפתים שצפו במעברי הרי הפירנאים בין ספרד לצרפת. התיקים המוקדמים הללו היו עשויים מעור כבש, עבור תכונות העמידות במים, ומרופדים בצמר. לתיקים היו חמישה אבזמים כדי שניתן היה לגלגל אותם. בשנות ה-50 של המאה ה-20, מגלי הקוטב הצפוני הכינו מיטות משמיכת צמר מכוסה פשתן, שכוסתה אז בבד מקינטוש מגומי שהומצא בשנת 1824 על ידי צ'ארלס מקינטוש (אנו מכירים בכך כבד מעיל גשם של היום). דוגמה נוספת של שק שינה מוקדם שימשה איכרים גרמנים בשנות ה-50 של המאה ה-19. זה היה שק פשתן חזק פשוט שהיה ממולא בעלים יבשים, חציר או קש. אחד משקי השינה האלפיניים המוקדמים ביותר נבדק על ידי פרנסיס פוקס טאקט בשנת 1861. התיק המוקדם הזה היה עשוי משמיכת צמר עם תחתית גומי מקינטוש. עם זאת, טאקט לא שמח מאוד לגלות שתחתית הגומי אספה עיבוי בזמן השינה, ולכן העיצוב נזנח. כל העיצובים המוקדמים האלה היו קצת טרחה להיכנס ולצאת מהם, בשל העובדה שהם בעצם שקים שאליהם טיפס.

שק השינה הראשון המיוצר בהמוניו ומצליח מסחרית היה שטיח Euklisia, שהומצא על ידי פריס פריס-ג'ונס ממוצא וולשי. פריס-ג'ונס, או פי.ג'יי כפי שכינה את עצמו היה חניך מסדרים בגיל 12, והמשיך להיות אבי עסקי הזמנות הדואר. שטיח יוקליסיה היה שמיכת צמר שמתקפלת לשניים והוצמדה יחד, ובכך פתרה את אי הנוחות שבצורך לטפס לתוך שק. לשטיח הייתה גם כרית גומי תפורה, מתנפחת. הצבא הרוסי היה ההזמנה הגדולה הראשונה, בכמות של 60,000 שטיחי אוקליסיה, ויש תיעוד של שימוש בהם במצור על פלבנה במהלך מלחמת רוסיה-טורקיה. עם זאת, העיר נפלה, והותירה לפרייס-ג'ונס 17,000 שטיחים נוספים. הוא הוסיף את התוספות לקטלוג שלו, ופרסם אותן כמצעים זולים לארגוני צדקה כדי לפרנס את העניים. לאחר מכן החלו השטיחים לראות שירות בצבא הבריטי ובאזור האאוטבק האוסטרלי. השטיח של Euklisia היה באורך 6 רגל 11 אינץ' על 3 רגל 31 אינץ' רוחב.

גם לצבא היה יד בפיתוח שק השינה המיוצר בהמוניו. ציוד שינה בנושא צבאי לפני מלחמת העולם השניה כלל חמש שמיכות צמר וסדין קרקע אליהם. בתחילת מלחמת העולם השנייה, שק השינה ההררי והעיצוב M-1942 הציגו שניהם צורת מומיה. צורת המומיה צברה פופולריות בקרב ספורטאים בשנים שלפני כן, ועיצוב המומיה אומץ על ידי הצבא כדי לחסוך משקל ומקום בתרמילים של חיילים וכדי לתת מענה למחסור בנוצות פוך (לא היה צורך במספר רב כדי למלא צורת מומיה). לעיצוב המומיה היה יתרון נוסף של שימור חום בצורה יעילה יותר מהעיצוב המלבני. שקי שינה בנושא צבאי כללו גם רוכסן באורך מלא עם שחרור מהיר. ה-M-1942 הוחלף מאוחר יותר ב-M-1949, שהיה בצורת מומיה ומלא בנוצות. ל-M-1949 היה עיצוב מודולרי, שבו ניתן היה לשרוך את המארז העמיד למים שלו לגוף הראשי של שק השינה על מנת לספק יותר חום והגנה מפני מים. בתחילת שנות ה-2000 הצבא החל להנפיק את מערכת השינה המודולרית, כזו שאנו מכירים כיום בתור ספינות שונות שניתן לשלב אותן כדי להשיג דירוגי טמפרטורות רבים ושונים.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.abedinabag.com All Rights Reserved